Zamek hotelowy – jak wybrać najlepszy?

Widok wręczanej klientowi karty hotelowej nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Systemy elektronicznych zamków hotelowych od dawna są już standardem w polskim hotelarstwie. Podnoszą nie tylko prestiż danego miejsca, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Są też elementem ułatwiającym obsługę klienta. Jak jednak przebrnąć przez rozbudowane ofert producentów i wybrać najlepszy zamek hotelowy dla swojego biznesu?

Rodzaje zamków dla hoteli

Hotelowe zamki dzielimy na kilka rodzajów. Podstawowy podział wskazuje rozwiązania online i offline, ale w ofercie producentów znajdziemy także te otwierane za pomocą kodu, chipu, czy też wykorzystujący linie papilarne do otwarcia. By wybrać rodzaj zamka elektronicznego, który najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie, warto przyjrzeć się im wszystkim z bliska.

Offline czy online – które zamki będą lepsze?

Zamki offline to system niewymagający żadnego okablowania, ponieważ zasilane są z baterii alkalicznych. Zamek ten musi posiadać awaryjnego otwierania kluczem (np. w przypadku wyczerpania baterii). Instalacja i obsługa systemu są bardzo łatwe – obsługiwane są zazwyczaj przez karty. W skład instalacji oprócz zamka wchodzą jeszcze programator kart i specjalistyczne oprogramowanie.

Dobrej jakości zamki hotelowe powinny posiadać diodę sygnalizującą stan baterii, a przede wszystkim wbudowaną pamięć pozwalającą na rejestrowanie zdarzeń przy wymianie baterii.

Zamki online są zdecydowanie droższym rozwiązaniem, między innymi dlatego są rzadziej stosowaną technologią. Spotkać możemy je przeważnie w hotelach o wyższym standardzie wyposażenia. Taki system składa się z czytników naściennych, które umieszczane są obok drzwi. Klasyczna klamka znajduje się tylko od wewnątrz, natomiast od zewnątrz mamy skrzynkę do odczytu karty. Po jej przyłożeniu do czytnik następuje otwarcie drzwi.

Ogromną zaletą takiego systemu jest jego zasilanie prądem stałym, co pozwala uniknąć wymiany baterii. Bez względu na spadki energii, recepcja ma ciągłe połączenie z zamkiem, co pozwala na dokładny monitoring aktywności gości.

Jak wybrać najlepszy zamek?

Przed właścicielami obiektów hotelowych spore wyzwanie. Wybór odpowiedniego zamka hotelowego nie jest zadaniem prostym, ponieważ uwzględnić należy wiele czynników. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wielkość hotelu, liczbę pokoi, ale również na budżet, którym dysponujemy. Pozostaje również wybrać, czy chcemy zdecydować się na zamek hotelowy online, czy też offline.

Jakość wykonania – kluczowy element, który należy brać pod uwagę podczas zakupu. W przypadku zamków hotelowych, ta jakość odnosi się do dwóch rzeczy. Pierwszą jest jakość wykonania samego systemu – klienta nie obchodzi, jakim sposobem drzwi się otwierają, ale mają się otwierać. Warto w tym miejscu zaufać uznanej na rynku firmie, daje to większą gwarancję wysokiej jakości zakupionego produktu.

Drugi aspekt jakości zamków hotelowych odnosi się do ich wyglądu. Czytnik oraz same karty muszą być wykonane w sposób solidny, tak by nawet najbardziej niesforni goście nie zdołali ich uszkodzić. Ważny jest przede wszystkim materiał z jakiego wykonany jest czytnik – poleca się stal nierdzewną z dużą odpornością na ciecz, uszkodzenia mechaniczne i zmieniającą się temperaturę. Ostatni element, który należy brać pod uwagę to cena. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z elektronicznym sprzętem, więc jeśli chcemy otrzymać produkt nowoczesny i niezawodny to musimy za niego odpowiednio zapłacić.