Włoski dom w Polsce

Planując zakup własnego domu musimy zdecydować o jego wielkości, lokalizacji oraz stylu, w jakim chcemy go zaprojektować. Styl włoski jest jednym z najbardziej zjawiskowych. Mieści w sobie urocze połączenie elegancji i nowoczesności. Wzornictwo doskonale współgra z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Projekty są proste i łączą w sobie elementy ekstrawagancji i nowoczesności.

Odważne kolory w połączeniu zprostotą architektury dają zjawiskowy efekt. Nasycone barwy słońca wspaniale komponują się z elementami drewnianymi i kamiennymi. Takie połączenie daje bardzo oryginalny efekt wizualny. Klimat rodzinnego ciepła tworzą słoneczne odcienie elewacji wplecione w drewniane elementy. Dom we włoskim stylu to nie klocek z betonu. To dzieło sztuki. Kamienne kolumny, spadziste dachy, bluszcze na drewnianych wykończeniach tworzą baśniowy efekt.

Urok domu z kamienia

Budując dom z kamienia w surowym, rustykalnym stylu nadamy mu charakteru drewnianymi okiennicami w odważnym kolorze, np. spalonej słońcem czerwieni. Metalowe lampy prowadzące gości alejką i oświetlające nasz kamienny zamek, nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

Farba akrylowa do drewna i metalu nada tym elementom wyjątkowego piękna. Taki surowy klimat ożywią kolorowe kwiaty i rośliny. Kamień to bardzo trwały budulec, doskonale wpisujący się wiejski klimat. Jeśli zdecydujemy się na projekt domu z kamienia zadbać należy, by wszystkie elementy budowli były tak samo trwałe. Zapewni nam to farba akrylowa do drewna i metalu. Drewno doskonale nadaje się do dekoracji elewacji. Dzięki drewnianym kształtom geometrycznym na ścianach budynku i wystającym ze ścian bryłom nasz dom zyska na oryginalności.

Jak oczyścić drewno i metal przed malowaniem?

Jeśli nie budujemy domu, ale kupujemy budynek we włoskim stylu, którego elementy drewniane i metalowe wymagają odświeżenia, pomoże nam farba akrylowa do drewna i metalu. Zanim jednak przystąpimy do malowania musimy wszystkie elementy dobrze oczyścić. Piaskowanie to bardzo znana metoda. Niestety powoduje wgniecenia i zarysowania w drewnie. Oczyszczanie desek poprzez mycie zwiększa natomiast ryzyko zagrzybienia. Najskuteczniejszą i najbardziej innowacyjną metodą jest sodowanie. To metoda ekologiczna i nieszkodliwa dla środowiska. Dzięki sodowaniu usuniemy brud, mech i zacieki. Nie uszkodzimy przy tym drewna. Cena sodowania zależna jest od stanu drewna, zagrzybienia i ilości farb na deskach. Po sodowaniu użyć należy środków biobójczych, które zapobiegną zalęganiu insektów. Tak oczyszczone drewno jest gotowe na lakierowanie, impregnowanie i malowanie. Elementy metalowe także należy oczyścić, by nowa farba miała lepszą przyczepność. Należy usunąć rdzę dłutując ją lub ścierając. Starą farbę zdrapiemy drucianą szczotką lub szpachelkę budowlaną. Następnie metal trzeba odtłuścić specjalnymi preparatami. Jeśli usunęliśmy wszystkie powłoki aż do metalu, należy użyć rozcieńczalnika. Natomiast jeśli stare farby dobrze trzymają się metalu, wystarczy umyć powierzchnię wodą ze środkiem myjącym. Nowa farba lepiej przyczepi się do szorstkiej powierzchni, dlatego przed malowaniem każdy element metalowy należy potraktować papierem ściernym.