Szkolenie psów – zasady behawiorysty

Chcąc prawidłowo zadbać o rozwój i szczęście swojego psa warto zapewnić mu odpowiednie szkolenie. Ośrodek Szkolenie Psów Fun Dog rekomenduje metody pozytywne. Polegają one na nagradzaniu psa za prawidłowe wykonanie zadania oraz całkowitą rezygnację z przyznawania kar, które wywołują u psa przerażenie (krzyk, pociągnięcie za smycz, bicie). W tej metodzie za karę pies musi traktować brak nagrody. Jak zadbać o rozwój swojego pupila w oparciu o metody pozytywne?

Zacznij jak najwcześniej

Im wcześniej zaczniemy pracować z naszym szczeniakiem tym lepiej. Z reguły szczeniak trafia do nowych właścicieli po ukończeniu 8. tygodnia życia i właśnie od tego okresu należy rozpocząć szkolenie swojego pupila. Według badań, właśnie po ukończeniu dwóch miesięcy pies jest już na tyle świadomy, że może uczyć się w podobnym tempie, co dorosły pies. Jak wskazują inne wyniki badań, psy które rozpoczęły szkolenie w wieku szczenięcym mają znacznie mniej problemów w dorosłym życiu niż czworonogi, który swoją edukację rozpoczęły później.

Ustal nagrodę, która uszczęśliwi Twojego psa

Jak już wcześniej wspomniano, metoda pozytywna opiera się na systemie wręczania lub nie wręczania nagród. Warto więc rozpocząć szkolenie od ustalenia, co lubi Twój pies. Jak pewnie wiesz, każdy pies jest inny, ma inny charakter, temperament, a także preferencje. Dla jednego z nich najlepszą nagrodą będzie mały przysmak, a dla innego gryzak, jeszcze kolejny wybierze pieszczoty i zabawy z właścicielem. Na początkowym etapie tresury psa należy wypróbować wszystkie metody, by dowiedzieć się co sprawdzi się najlepiej podczas szkolenia naszego psa.

Zmotywuj psa!

Jeśli Twój czworonóg nie będzie odpowiednio zmotywowany to nawet najlepsze szkolenie i najciekawsze sesji treningowe nie przyniosą specjalnego efektu. Jak wskazują instruktorzy zajmujący się szkoleniem psów w Warszawskim ośrodku Fun Dog – zbudowanie motywacji u psa nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy odpowiednio obserwować swojego pupila, by dostrzec w jego zachowaniu pewne mechanizmy. Przykładowo, jeśli nie jest on zbyt chętny do zabawy zabawkami, warto wybrać jedną i dawać mu ją tylko przy wyjątkowych okazjach (jako nagrodę). Utwierdzi go to w przekonaniu, że ta zabawka to coś wyjątkowego i zacznie zabiegać o nią.

Zmieniaj miejsce szkolenia

Korzystając z oferty profesjonalnych szkoleniowców zajmujących się tresurą psów w Warszawie zauważymy, że chętnie zmieniają oni miejsce prowadzenia zajęć. Na pierwsze zajęcia zawsze wybiera się odizolowane pomieszczenia, gdzie jest mało rozpraszaczy uwagi – gwarantuje to uzyskanie pełnego skupienia na wykonywanym zadaniu. Z czasem należy takie miejsca zastępować innymi, by poziom trudności rósł. Większą liczbę rozpraszaczy znajdziemy na przykład w parku, czy też w okolicach przystanków autobusowych. To będzie prawdziwy egzamin dla koncentracji zwierzaka.

Zacznij od podstaw!

Niezwykle ważną rzeczą jest wybór odpowiednich ćwiczeń, które wykonujemy ze swoim czworonogiem na początku szkolenia. Te wykonywane na początkowym etapie szkolenia powinny być proste i przyjemne, tak by zarówno pies, jak i właściciel nie zniechęcił się za szybko. W pierwszej kolejności należy nauczyć psa reagować na swoje imię, a także siadać – to doskonała podstawa do nauki trudniejszych komend.

Treserzy z ośrodka szkolenia psów Fun Dog z Warszawy potwierdzają, że stosowanie wyżej wymienionych metod czyni naukę łatwiejszą i przyjemniejszą. Korzyści dostrzeżę zarówno właściciel, jak i jego podopieczny.