Śrutownice wirnikowe bez tajemnic

Niezaprzeczalnym faktem jest, że śrutownicepełnią bardzo ważną rolę w wielu zakładach przemysłowych, które funkcjonują na rynku. Postępująca automatyzacja i coraz większe zaawansowanie technologiczne sprawia, że większość firm pragnie stawiać na nowoczesne wyposażenie. A takim z pewnością są oczyszczarki wirnikowe.

Różne rodzaje śrutownic

Oczywiście mówiąc o oczyszczarkach wirnikowychnie można zapominać o innych rodzajach tego typu urządzeń. Na rynku dostępne są bowiem także śrutownice wirnikowe stołowe, bębnowe oraz zawiesinowe. My dzisiaj skupimy się na oczyszczarkach wylotowych. Chcemy omówić pokrótce ich budowę oraz zasadę działania. Słów kilka z pewnością będziemy chcieli poświęcić także bezpieczeństwu.

Budowa śrutownic

Omawiając budowę maszyn takich jak śrutownia należy przede wszystkim wymienić podajnik, komorę śrutowniczą, koła rzutowe oraz turbinę. To tak naprawdę najważniejsze elementy tworzące urządzenia do śrutowania. W pierwszej kolejności wymienimy podajnik, który występuje w dwóch wersjach – rolkowy i taśmowy. Co ciekawe zróżnicowana może być także wartość maksymalnego obciążenia podajnika. Wartość ta waha się w przedziale od 450 do 3000 kg. Skąd ta różnorodność? Otóż poszczególne zakłady przemysłowe mają dosyć zróżnicowane wymagania jeśli chodzi o śrutownice. Dlatego producenci oferują szereg modeli, które można dopasować do własnych potrzeb.

Komora śrutownicza i koła rzutowe

Przestrzeń roboczą urządzenia do śrutowania stanowi przede wszystkim komora śrutownicza. Jest ona wykonana ze stopu metali, które zapewniają jej dużą wytrzymałość. Ponadto w wielu śrutownicachstosowana jest również warstwa manganu, który dodatkowo podnosi wytrzymałość tego elementu.

W komorze śrutowniczej znajdują się równomiernie rozmieszczone koła rzutowe. Ich ilość może wahać się w zależności od modelu maszyny do śrutowaniaod 4 do 8 sztuk. Koła rzutowe rozmieszczone są równomiernie co daje gwarancję optymalnego wykorzystania przestrzeni i maksymalnie wydajnej pracy.

Turbina maszyny do śrutowania

Bardzo ważnym elementem śrutownicy automatycznejjest bez wątpienia turbina. Jej moc może wahać się od 7,5 do 11 kW. Co ciekawe wiele modelu śrutownicwyposażonych jest w kilka turbin. To dodatkowo podnosi ich wydajność. Oczywiście ilość tych elementów zależy przede wszystkim od zapotrzebowania danego zakładu. Nowoczesne turbiny posiadają specjalny kołnierz silnika elektrycznego, który znacznie zmniejsza obciążenie turbiny w czasie pracy. Ten element posiadają tylko najwyższej klasy śrutownie. Jest on gwarancją wydajności oraz niezawodnej pracy turbiny przez długie lata.

Panel sterowania śrutownicy

Omawiając urządzenia do śrutowania nie można zapomnieć również o nowoczesnym panelu sterowania. Ma on postać dotykowego panelu. Pozwala on operatorowi na pełną kontrolę wszystkich parametrów maszyny. Dzięki temu operator jest w stanie zwiększać wydajność i moc maszyny jednocześnie optymalizując proces produkcyjny. Panel sterowania odczytuje także wskazania szeregu czujników, w jakie wyposażona jest maszyna do śrutowania. Czujniki te pozwalają na szybką diagnostykę ewentualnej usterki lub przeciążenia maszyny do śrutowania. Dzięki temu jej usunięcie oraz samo serwisowanie maszyny jest dużo szybsze a tym samym także tańsze.

Już te kilka informacji na temat śrutownipozwala nam stwierdzić, że są to urządzenia bardzo zaawansowane. Jednocześnie musimy przyznać, że mają one niebagatelny wpływ na sprawność całego procesu produkcyjnego. Dlatego tak wiele zakładów przemysłowych inwestuje obecnie w śrutownice wirnikowe przelotowe, bębnowe lub stołowa. Ta inwestycja zwraca się bardzo szybko.