Remont ścian krok po kroku

Jeśli planujesz remont ścian wewnętrznych i nie wiesz od czego zacząć, na Twoje pytania odpowie dobry sklep malarski Warszawa.

Znajdziesz tam wszelkie niezbędne materiały i fachową pomoc.

Odnowienie ścian nie zawsze bowiem oznacza tylko malowanie.

Należy zbadać powierzchnię i często także poprawić jej estetykę.

W wielu sytuacjach niezbędna jest gruntowna renowacja.

Jak sprawdzić stan tynku?

Zanim zdecydujemy się na malowanie, montaż paneli, boazerii lub położenie tapety, ocenić należy stan remontowanej powierzchni. Nasze ściany najczęściej pokryte są tynkiem, który ukrywa przewody instalacji i równa powierzchnię. Jeśli otynkowana ściana posiada niewielkie pęknięcia lub nierówności łatwo wyrównamy je gładzią. Natomiast jeśli występują wady strukturalne należy usunąć całe pokrycie i wykonać je na nowo. Zanim wybierzemy się do dobrego sklepu malarskiego w Warszawie, ścianę należy zbadać. Można na nią położyć łatę i sprawdzić wybrzuszenia. Jeśli przekraczają 2 mm tynk nie jest równy. Jego twardość sprawdzimy rysując po nim monetą. Jeśli tynk jest zbyt miękki moneta doprowadzi do kruszenia się krawędzi. Opukując ścianę i słuchając odgłosu sprawdzamy przyczepność nawierzchni. Jeśli dźwięk jest głuchy oznacza to, że tynk nie trzyma się ściany. Najtrudniejszą sytuacją są pęknięcia spowodowane osiadaniem ścian, wadami konstrukcyjnymi lub kurczami masy tynkowej. Współcześnie, w dobrze izolowanych pomieszczeniach, problemem bywają także odparzenia tynku w narożnikach i przy podłodze będące efektem przemarznięcia ściany.

Jak przygotować ścianę pod malowanie?

Badając powierzchnię, sprawdzić należy także jak wiele warstw farby się na niej znajduje. Farbę olejną zawsze należy usunąć, gdyż nie wolno na nią nakładać innych farb ani mas wyrównujących. Każdą warstwę, która się łuszczy należy usunąć. Do produktów wapiennych i klejowych wystarczy użyć wody, (którą zwilżamy ścianę) a następnie zeskrobać całość szpachelką. Przy grubych warstwach należy ten proces powtórzyć dodając odrobiny płynu do naczyń.Trudniej usunąć emulsję. Używanie papieru ściernego oraz szlifierki może uszkodzić tynk. Tapetę usuwamy w taki sam sposób, jak produkty wapienne- zwilżając powierzchnię. Winyle najlepiej ponacinać aby woda mogła przeniknąć do kleju.Jeśli powierzchnia jest bardzo nierówna lub tynk nie trzyma się ściany należy go usunąć w całości. Można do tego użyć młotka murarskiego i szerokiego przecinaka. Doskonale sprawdza się także młotowiertarka z funkcją kucia wyposażona w szerokie dłuto. Natomiast płytki ceramiczne usuwamy razem z klejem po czym wyrównujemy zaprawą wyrównującą. Wszelkie szczeliny w tynku należy najpierw pogłębić, aby zapewnić skuteczniejsze zakotwienie masy wypełniającej, na przykład zaprawy gipsowej z drobnym kruszywem. Następnie ściany należy wyrównać gładzią. Jeśli w płytach gipsowo-kartonowych powstają pęknięcia na łączeniach na skutek wadliwego zbrojenia lub niestabilności powierzchni uzupełnimy je akrylem. Zacieki i plamy usuniemy farbami izolującymi, na które następnie nakładamy dowolną farbę ścienną. Aby poradzić sobie z grzybami pleśniowymi należy przede wszystkim zdiagnozować ich powód: przecieki, niesprawną wentylację itp. Zagrzybienie usuwamy skrobiąc nalot wodą z dodatkiem chloru. Po wyschnięciu nanosimy preparat grzybobójczy. Po zakończeniu tego zabiegu ściany można przemalować. Jeśli zagrzybienie wniknęło głęboko, miejsce należy skuć w obszarze przynajmniej o 40 cm większym niż przebarwienia a następnie postępować jak w przypadku odgrzybiania tynku.