Jak zwiększyć bezpieczeństwo w kompleksie hotelowym?

Zasada zachowania maksymalnego bezpieczeństwa powinna przyświecać jako pierwsza wszystkim właścicielom hoteli. I to bez względu na to, czy mówimy o rozbudowanych kompleksach, czy też o niewielkich budynkach, dostosowanych jedynie do nielicznych miejsc noclegowych. Bezpieczeństwo w obiektach hotelowych wiąże się nie tylko ze stosowaniem na co dzień nowoczesnego monitoringu, ale także z dopasowaniem zamków drzwiowych, zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. Szczególnie ten drugi typ uposażenia cieszy się obecnie ogromną popularnością. Wiadomo, elektroniczne systemy otwierania i zamykania drzwi zwalniają z ciągłego używania kluczy. Można też przyjrzeć się takiemu mechanizmowi od strony czysto technicznej, gdy pierwszy raz mamy do czynienia z właśnie takim rozwiązaniem. Zamki hotelowe elektroniczne wyposażone są w charakterystyczne sygnały dźwiękowe i świetlne, dzięki którym wiadomo, że ktoś znajduje się na danym piętrze i akurat przechodzi przez wybrane drzwi. Takie rozwiązanie w połączeniu z monitoringiem wysokiej jakości dawać może optymalne poczucie bezpieczeństwa hotelowym gościom. 

Zamki hotelowe – co ile przeprowadzać kontrolę?

Tak jak wszelkie inne elementy wyposażenia stosowane w trybie ciągłym, także zamki hotelowe muszą być poddawane określonym kontrolom i badaniom. W przypadku zamków elektronicznych bada się tylko systemy mechaniczne i elektroniczne odpowiedzialne za reagowanie na określone sygnały. W zamkach ręcznie obsługiwanych sprawa ma się nieco inaczej. Tutaj zawodzić mogą systemy metalowe, typowo analogowe, więc wymagają wymiany raz na jakiś czas. Specjaliści do spraw BHP w branży hotelowej stwierdzają, że kontroli zamków w miejscach przeznaczonych na noclegi powinno się dokonywać przynajmniej raz na pół roku, a jeśli obiekt cieszy się naprawdę dużą i nieprzerwaną popularnością pod kątem liczby odwiedzających – to nawet częściej. Zamki poddane kontroli, jeśli pokaże ona uchybienia techniczne, powinny zostać natychmiast uzupełnione o nowe i niezniszczone elementy techniczne. Im szybciej tego dokonamy, tym lepiej. Nie zaistnieje dzięki temu żadne ryzyko kradzieży oraz wielu innych nieprzyjemnych sytuacji. 

Zamki hotelowe – ciekawe projekty i korzystne ceny

Współcześnie produkowane zamki hotelowe mogą reprezentować różne rodzaje wzornictwa, czasami eleganckiego, a kiedy indziej bardziej luźnego, nawet frywolnego i dowcipnego. Wszystko zależy od tego, jaki ogólny wyraz ma mieć hotel. Czy ma jawić się jako kompleks nobliwy i na wskroś elegancki, czy też wystój ma być pewnego rodzaju dowcipnym „puszczeniem oka do odwiedzających”. Właściwe decyzje podejmują już osoby odpowiedzialne za wystroje wnętrz oraz dobór dodatków. Dziś najbardziej w cenie są zamki masywne, z wysokiej jakości stopów żelaza, przywołujące na myśl stare filmy kryminalne z połowy poprzedniego stulecia. Świadczą o niebagatelnej elegancji i klasie miejsca, w którym zostały zastosowane, do tego sprawiają, że wnętrza oraz drzwi nabierają tajemniczości i elegancji, której na próżno szukać w małych motelikach.