Dobroczynne działanie zielonej herbaty

Wśród herbat zielona uznawana jest za najbardziej dobroczynną dla naszego zdrowia. Napój z zielonej herbaty to dar natury, który jest wykorzystywany od wieków w celu poprawy zdrowia oraz samopoczucia. Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Jest wyjątkowa pod względem właściwości

Wśród wszystkich rodzajów herbat to właśnie zielona ma najwięcej zwolenników. Jest ceniona nie tylko za doskonały smak, aromat, ale za szereg właściwości zdrowotnych, które wykazuje. Aż 36% składu zdrowej herbaty to polifenole, które mają właściwości lecznicze. Warto zwrócić uwagę na takie związki jak galusan I-epikatechiny EGCG, epigalokatechina EGC, galusan galokatechiny ECG, I-epikatechina EC i kwas galusowy GA. W zielonej herbacie można znaleźć również sporo witamin –  A, B1, B2, C, E, K, mikroelementy typu wapń, potas, miedź, chrom, glin, cynk, selen, fluor, mangan, a także kofeinę, teofilinę i teobrominę oraz kwasy organiczne. Ten skład chemiczny gwarantuje wiele korzyści dla naszego zdrowia, tak więc na pewno warto włączyć napar z zielonej herbaty do swojej diety.

Na czym polega pozytywne działanie zielonej herbaty?

Zielona herbata jest nazywaną herbatą na odchudzanie, ponieważ przyśpiesza przemianę materii, działa pozytywnie na trawienie, pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jej spożywanie jest polecane szczególnie przed rozpoczęciem treningu, wówczas doda energii i zwiększy motywację do pracy. Napar z zielonej herbaty wspomaga leczenie wielu chorób między innymi cukrzycy typu pierwszego, spożywana regularnie zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy typu drugiego. Związki zawarte w herbacie hamują namnażanie się komórek nowotworowych, jej picie jest zalecane profilaktycznie, ale także w czasie chemioterapii. Kolejna ważna właściwość zielonej herbaty to działanie przeciwzapalne, to dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z jej liści można robić okłady na skórę, albo wykonywać parówki. Badania naukowe dowiodły, że zielona herbata spowalnia procesy starzenia się,  dzięki niej możemy zatem zachować młodość na dłużej. Wspomaga proces dezaktywacji wolnych rodników, warto pić ją przed snem. Warto wspomnieć też o tym, że dobrze dopinguje mózg do pracy. Parząc herbatę do 3 minut, otrzymamy napar, który będzie działał pobudzająco, doda nam energii, pomoże w skupieniu uwagi, zapamiętywaniu, w ten sposób można pozbyć się uczucia senności. To doskonała alternatywa dla kawy! W tym wypadku najlepiej pić japońską herbatę  o nazwie Gyokuro, która ma słodki smak, jest pozbawiona goryczki i co najważniejsze doskonale stawia na nogi. To jedna z najzdrowszych herbat na świecie.

Po czym rozpoznać dobrą zieloną herbatę?

Po pierwsze warto odrzucić herbaty ekspresowe, chcąc pić dobrej jakości zieloną herbatę, najlepiej zaopatrzyć się w taką liściastą, która będzie można parzyć wielokrotnie. Najważniejszy jest odpowiedni aromat – jeżeli po otwarciu pojemnika z herbatą nie odczuwamy intensywnego, trawiastego zapach, najprawdopodobniej herbata jest nieświeża. Oczywiście poszczególne odmiany mogą pachnieć i wyglądać zupełnie inaczej. Herbaty japońskie są zielone, mają intensywny zapach, można w nich wyczuć nuty kwiatowe. Natomiast herbaty chińskie mają bardziej żółtą barwę i zapach siana. Kluczowy będzie również parzenie zielonej herbaty – nie należy zalewać jej wrzątkiem, parzona do 3 minut będzie działała pobudzająco, powyżej 3 minut relaksująco i odprężająco.