CZYM ZAJMUJE SIĘ UROLOGIA DZIECIĘCA

Urologia dziecięca to stosunkowo młoda specjalizacja w naszym kraju. Została formalnie wprowadzona w roku 2003. W praktyce jednak wiedza z jej zakresu była stosowana dużo wcześniej, w leczeniu chorób i wad układu moczowego u dzieci.

Dziecięce dolegliwości układu moczowego

Z jakimi problemami dzieci najczęściej trafiają do urologa? Jak się okazuje aż 17 % wad wrodzonych u dzieci to właśnie choroby tego układu. Do tych chorób należą m. in. Podwójna miedniczka nerkowa, wodonercze i niedorozwinięte zastawki. Niektóre z tych chorób nieleczone mogłyby doprowadzić nawet do śmierci maleńkich pacjentów. Od kiedy urolodzy posługują się u najmłodszych diagnostyką USG wady te są coraz częściej wykrywalne. A co za tym idzie mogą być leczone.

U dzieci występują najczęściej wady liczby i położenia. Oznacza to, że odcinki lub narządy układu moczowego występują w niewłaściwej liczbie lub w niewłaściwym położeniu. Przykładem takiej choroby jest jednostronne niewykształcenie nerek.  Życie z jedną nerką jest możliwe, jednak bywa bardzo trudne. Trzeba wykazywać szczególną ostrożność i dbałość o tę jedyną nerkę jaką się posiada. Należy pilnować, aby dzieci z jedną nerką mniej piły wystarczająco dużo wody, by ich dieta była zdrowa i zróżnicowana.

Urolodzy twierdzą, że z jedną  nerką dużo częściej rodzą się kobiety. Jest to proporcja 8 : 1. Dotąd nie odkryto z jakiego powodu tak się dzieje. Badania pokazują natomiast, iż osoby posiadające tylko jedną nerkę dużo częściej zapadają na choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy niewydolność nerki.

Jak zauważyć, że dziecko ma problemy urologiczne?

Poza wadami wrodzonymi dzieci chorują również na inne schorzenia układu moczowego. Jak takie schorzenia wykryć u malutkich dzieci, które nie potrafią mówić. Rodzice muszą bacznie obserwować swoje potomstwo, aby nie przegapić rozwoju chorób tego układu, ponieważ nieleczone mogą być bardzo groźne dla młodego organizmu.

Co powinno rodziców zaniepokoić? Gorączka przy braku innych objawów. Ból i swędzenie w okolicach intymnych. Zaczerwienie części ciała związanych z układem moczowych. Czasami mogą to być również niedobór masy ciała, biegunka, wymioty, brak apetytu. Jak działać gdy mamy podejrzenie problemów urologicznych u dziecka? Należy niezwłocznie zgłosić się na badanie moczu, w razie nieprawidłowości należy zarejestrować się do poradni urologicznej. Powinniśmy kierować się opiniami pacjentów w wyborze placówki, nie możemy przecież ryzykować zdrowia własnego dziecka.

Podsumowanie

Problemy urologiczne to nie tylko problem ludzi częstych. Choroby układu moczowego bardzo często dotykają tych najmłodszych, jeszcze w życiu płodowym. Dzieci wyjątkowo często rodzą się z wadami wrodzonymi tego układu. Podczas badania prenatalnego niektóre te z wad można wykryć i jeśli to konieczne leczyć już w ciąży. Dlatego między innymi badania te są tak istotne. Warto również obserwować swoje dzieci, zanim te będą w stanie nam opowiedzieć jak się czują. Im wcześniej wykryta  choroba tym większa szansa wyleczenia.